12 Yaşındaki Çocuğun Engelliler İçin Yaptığı Proje Birinci Oldu
İrlanda’da düzenlenen “Coolest Projects” yarışmasında 6. sınıf öğrencisi Selin Alara Örnek görme engelliler için yaptığı robot köpekle yaklaşık 20 ülkeden katılan 400 proje arasında birinci oldu.

7-17 yaşları arasında yaklaşık 20 ülkeden 1000 (bin) öğrencinin katıldığı, dünya genelinde tanınan “Coolest Projects” yarışması bu yıl İrlanda Dublin’de yapıldı. düzenlenen yarışmada 6. sınıf öğrencisi Selin Alara Örnek “donanım” kategorisinde 400 proje arasında birinci olarak büyük ödülün sahibi oldu.

Örnek 1 yıllık çalışmasının sonunda görme engelliler için rehber robot geliştirdi. Robot, akıllı telefonla verilen sesli komutlara göre, üzerindeki sensörler sayesinde hareket ediyor. Böylece engelliler, güvenli yollarını bulabiliyor. Ayrıca yağmur sensörü sayesinde de hava koşulları hakkında bilgi veriyor.

EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ AİLESİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Örnek açıklamasında; “Robotlara özel ilgim var. Diğer kızlar bebeklerle oynarken, ben legolarla, robotlarla ilgilenmeyi seviyorum. Onlar beni büyülüyor. Bu konuda kendimi videolar izleyerek, kitap okuyarak geliştiriyorum. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) robot mühendisliği okuyup Google yada NASA’da çalışmak istiyorum.” dedi.

Baba Altuğ ve Anne Nedret Örnek ise konuşmalarında, Kızının okuldan sonra zamanının çoğunu projesine ayırdığını anlatarak şunları söylediler; “Kendini mühendislik ve yazılım alanında geliştirdi. Bunu evde yalnız çalışarak yaptı. Okuldan sonra soluğu obotun başında aldı. Biz de gerek evde gerekse yarışmada destek olduk.” dedi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Teog © 2016