Teog merkezi ortak sınvalar, Lise taban puanları, Tercih işlemleri vb. konularda sıkça sorulan sorular

SORU
CEVAP
Bu sitede hesapladığım teog puanı ne kadar güvenilir?

2014 yılında yapılan ilk teog sınavının sonuçlarının açıklanması ile sitemizin puan hesaplamadaki doğruluğu kanıtlanmış oldu. Bu ilk teog sınavında sitemiz teog puan hesaplama sayfası virgülden sonraki dört basamakta dahil olmak üzere %100 doğru hesaplama yapmıştır.

Hesaplamadaki doğruluğu görmek için >>>TIKLAYINIZ<<<

Teog puanı nasıl hesaplanır?

Cevap için >>>TIKLAYINIZ<<<

Tercih ve liselere yerleştirme işlemi nasıl yapılacak?

Cevap için >>>TIKLAYINIZ<<<

Yüzdelik dilim nedir? Cevap için >>>TIKLAYINIZ<<<
Hangi yüzdelik dilimi kullanacağız? Cevap için >>>TIKLAYINIZ<<<
Sağlık Meslek Liselerinin yüzdelik dilimleri neden verilmedi? Cevap için >>>TIKLAYINIZ<<<
Teog yerleştirmeler hakkında yanlış bilinenler Cevap için >>>TIKLAYINIZ<<<

Liselere yerleştirilirken hangi puan kullanılacak?

Liselere yerleştirme yapılırken 500 puan üzerinden hesaplanan Yerleştirme Puanı kullanılacaktır.

Bu yılın taban puanlarını nasıl bulabilirim?

Arkadaşlar bu yılın taban puanları diye birşey olmaz. Çünkü bu yılın taban puanları sizler yerleştirilince oluşacak yani bu yılın taban puanlarını sizler belirleyeceksiniz. En son oluşan taban puanlar 2013 yılı taban puanlarıdır onlarda sitemizde şuan mevcuttur inceleyebilirsiniz.

Bu yıl puanlarda yükselme olur mu?

Sınav sistemi değiştiği için lise taban puanlarında ciddi farklılıklar olabilir. Tercih yapılırken bu hususun gözden kaçırılmaması gerekiyor. Lise taban puanlarının yükseleceği tahmin ediliyor.
Taban puanlar kesin yükselir mi?

Şuan puanların yükseleceğine veya düşeceğine dair kimse kesin birşey söyleyemez çünkü henüz ikinci sınavlar dahi yapılmadı yapılacak ikinci ortak sınavlar durumu değiştirebilir.

Ayrıca sınav sistemi değiştiği için yorum yapmak çok zor 1. ortak sınavlar ışığında değerlendirildiğinde taban puanların yükseleceği görüşü hakim

Puan hesabı nasıl yapılmaktadır?

Sitemizde teog puanı bakanlığın yayınlamış olduğu kılavuza göre yapılmaktadır.

http://oges.meb.gov.tr/docs2104/2013_OGES_Klvz_PuanHesabi.pdf

Hangi derslerden sınav yapılacak?

Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, T. C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ve Din K. ve Ahlak Bilgisi derslerinden öğrenciler ortak sınavlara girecektir.

Teog ortak sınavlarında sorumlu olduğum konuları nasıl öğrenebilirim?

Milli eğitim bakanlığı 1. ve 2. Merkezi ortak sınavlarda öğrencilerin sorumlu olduğu konuları daha net tabiri ile sorumlu oldukları kazanımları eğitim öğretim tarihi başlangıcında yayınlamıştır. Sitemiz ana sayfasında bu kazanımlara ulaşabilirsiniz.

Hastalık veya benzer nedenlerle sınava girmezsem ne olacak?

Geçerli nedenlerle sınava giremeyen öğrenciler için mazeret sınavları yapılmaktadır. Merkezi ortak sınavlara giremeyen öğrenciler bu mazeret sınavına girecektir.

3 yanlış 1 doğruyu götürecek mi ?

Yanlış cevaplanan sorular geçmiş sınavlardan farklı olarak doğru soruları götürmeyecek. Bu öğrenci için azda olsa bir avantaj.

Sınavlarda kitapçık türü olacak mı?

Teog ortak sınavlarında A ve B olmak üzere iki farklı kitapcık türü olacak.

Sınavlar için başvuru yapılacak mı ? Herhangibir ücret talep edilecek mi

Teog ortak sınavları için öğrencilerin bir başvuru yapmasına gerek yoktur. e-okula kayıtlı tüm 8. sınıf öğrencileri bu sınava girmek zorundadırlar. Sınav için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Teog yerleştirmeye esas puanların eşit olması halinde ne olacak?

Eğer teog yerleştrime puanları eşit ise tercih önceliğine bakılacak eğer buda aynı ise sırası ile 8. 7. ve 6. sınıf ortalamalarına bakılacak eşitlik yine bozulmazsa özürsüz devamsızlık süresine bakılacaktır.

 

 

 

 

2013-2014 Lise yerleştirme puanları Fen lisesi taban puanları, Anadolu lisesi taban puanları, Anadolu öğretmen lisesi Taban Puanları, Sağlık meslek liseleri taban puanları, Özel okullar taban puanları, lise kontenjanları Orak sınav puanı hesaplama Puan girişi yaparak hesaplama yapmak için 8. sınıf ortak sınav puanı hesaplama yeni sistem 8. sınıf puan hesaplama yapma ortak sınav puanı hesaplama motoru 2014 TEOG veya TEOGS merkezi sınav sistemi puanı hesaplama 2014 TEOG puan hesaplama motoru, 2014 Temel eğitimden ortaöğretime geçiş puan hesaplama, TEOG Puanı nasıl hesaplanır?,  2014 TEOG puanı nasıl hesaplanır? 2014 TEOG ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanı hesaplama , 2014 TEOG puan hesaplama formülü, 2014 Ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanı nasıl hesaplanır?