Teog Sıkça Sorulan Sorular
Teog merkezi ortak sınvalar, Lise taban puanları, Tercih işlemleri vb. konularda sıkça sorulan sorular

SORU
CEVAP
Bu sitede hesapladığım teog puanı ne kadar güvenilir? 2014 yılında yapılan ilk teog sınavının sonuçlarının açıklanması ile sitemizin puan hesaplamadaki doğruluğu kanıtlanmış oldu. Bu ilk teog sınavında sitemiz teog puan hesaplama sayfası virgülden sonraki dört basamakta dahil olmak üzere %100 doğru hesaplama yapmıştır.
Liselere yerleştirilirken hangi puan kullanılacak? Liselere yerleştirme yapılırken 500 puan üzerinden hesaplanan Yerleştirme Puanı kullanılacaktır.
Bu yılın taban puanlarını nasıl bulabilirim? Arkadaşlar bu yılın taban puanları diye birşey olmaz. Çünkü bu yılın taban puanları sizler yerleştirilince oluşacak yani bu yılın taban puanlarını sizler belirleyeceksiniz. En son oluşan taban puanlar 2013 yılı taban puanlarıdır onlarda sitemizde şuan mevcuttur inceleyebilirsiniz.
Bu yıl puanlarda yükselme olur mu? Sınav sistemi değiştiği için lise taban puanlarında ciddi farklılıklar olabilir. Tercih yapılırken bu hususun gözden kaçırılmaması gerekiyor. Lise taban puanlarının yükseleceği tahmin ediliyor.
Taban puanlar kesin yükselir mi? Şuan puanların yükseleceğine veya düşeceğine dair kimse kesin birşey söyleyemez çünkü henüz ikinci sınavlar dahi yapılmadı yapılacak ikinci ortak sınavlar durumu değiştirebilir.

Ayrıca sınav sistemi değiştiği için yorum yapmak çok zor 1. ortak sınavlar ışığında değerlendirildiğinde taban puanların yükseleceği görüşü hakim

Puan hesabı nasıl yapılmaktadır? Sitemizde teog puanı bakanlığın yayınlamış olduğu kılavuza göre yapılmaktadır.http://oges.meb.gov.tr/docs2104/2013_OGES_Klvz_PuanHesabi.pdf
Hangi derslerden sınav yapılacak? Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, T. C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ve Din K. ve Ahlak Bilgisi derslerinden öğrenciler ortak sınavlara girecektir.
Teog ortak sınavlarında sorumlu olduğum konuları nasıl öğrenebilirim? Milli eğitim bakanlığı 1. ve 2. Merkezi ortak sınavlarda öğrencilerin sorumlu olduğu konuları daha net tabiri ile sorumlu oldukları kazanımları eğitim öğretim tarihi başlangıcında yayınlamıştır. Sitemiz ana sayfasında bu kazanımlara ulaşabilirsiniz.
Hastalık veya benzer nedenlerle sınava girmezsem ne olacak? Geçerli nedenlerle sınava giremeyen öğrenciler için mazeret sınavları yapılmaktadır. Merkezi ortak sınavlara giremeyen öğrenciler bu mazeret sınavına girecektir.
3 yanlış 1 doğruyu götürecek mi ? Yanlış cevaplanan sorular geçmiş sınavlardan farklı olarak doğru soruları götürmeyecek. Bu öğrenci için azda olsa bir avantaj.
Sınavlarda kitapçık türü olacak mı? Teog ortak sınavlarında A ve B olmak üzere iki farklı kitapcık türü olacak.
Sınavlar için başvuru yapılacak mı ? Herhangibir ücret talep edilecek mi Teog ortak sınavları için öğrencilerin bir başvuru yapmasına gerek yoktur. e-okula kayıtlı tüm 8. sınıf öğrencileri bu sınava girmek zorundadırlar. Sınav için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.
Teog yerleştirmeye esas puanların eşit olması halinde ne olacak? Eğer teog yerleştrime puanları eşit ise tercih önceliğine bakılacak eğer buda aynı ise sırası ile 8. 7. ve 6. sınıf ortalamalarına bakılacak eşitlik yine bozulmazsa özürsüz devamsızlık süresine bakılacaktır.
9 Comments

Add a Comment
 1. Ben meslek lisesinden Anadolu lisesine geçiş yapmak istiyorum nakil yaptırdım ancak puanı benden yüksek önümde 50 kişi var ne yapmalıyım ne olur yardım edin ben meslek lisesinde okumak istemiyorum her gün eve ağlayarak geliyorum ne yapmamız gerekiyo okula puanım yetiyo kontejan açığı da var milli eğitime dilekçe felan gönderirsek olmaz mı ne olur bi çare gösterin bu sene benim için çok önemli derslerimi boşlamayacağıma söz verdim ben meslek lisesinde yapamam ne olur yardım edin sizin dediğiniz benim için çok önemli

  1. ne diyon la değişik ?

   1. Sen ne diyonn??

 2. Gülşen KOCATARLA

  Bağlı bulunduğunuz il milli eğitim müdürlüğüne giderek dilekçenizi verin oradan size yol gösterirler.

 3. 1. Teog sınavına girip 402 puan alan kızım, sağlık problemleri nedeniyle 2. Dönem okula devam edemedi. 2. Teoga da girmeyecek ve büyük ihtimalle sınıfta kalacak. 2. Dönem okula gitmeyen öğrenci sınıfta kalır mı? Kalırsa Önümüzdeki yıl tekrar 1. Ve 2. Teog sınavına tekrar girecek mi? Nasıl olacak? Bilgi verirseniz sevinirim.

 4. teog benim bildiğim kadarıyla 1 kez girilen bir şey bu yüzden tekrar giremeyebilir ancak sınıfta kalırmı bilmem ben 8 e gidiyorum ben öyle duydum.

 5. birde mazaret sınavları var belki ona girebilir raporu varsa

 6. Benim kardesim gecen yil teog sinavina girdi ben tercih ve kaydini yapmadim bu puanla bu sene kayit tercih yapabilirmiyim

 7. Yüzdelik dilim tutmuyor ama puqn tutuyor nolur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Teog © 2016