Yüzdelik Dilim Nedir ?

Yüzdelik Dilim Nedir ?

Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiye’de veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir.

Örneğin Türkiye genelinde % 8 giren bir öğrenci 1 300 000 (Teog sınavına giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104 000. olmuştur.

Kısacası Taban puanlar her yıl değişebilir ancak yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. Yalnız yüzdelik dilimlerde değişebilir. Okul kontenjanları, yeni açılan okullar, bazı okul türlerini değişmesi, okul kapanması gibi durumlar yüzdelik dilimlerde değişmeye neden olacaktır.

Tercih yaparken hangi yüzdeyi kullanarak tercih yapacağız?
MEB açıklamış olduğu kontenjanlarla birlikte bir yüzde verdi yalnız bu yüzdelerin Türkiye geneli mi il geneli mi olduğunu açıklamadı.Türkiye geneli yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklı olacaktır.
İl geneli yüzdelik dilimde özellikle küçük iller için iyi fikir verebilir. Örneğin il yüzdesi %1 olan öğrenci eğer ilde teog sınavına giren öğrenci sayısını aşağı yukarı tahmin ederek bir tercih yapabilir.

14 Comments

Add a Comment
 1. yüzdelik dilimimi nasıl öğrenebilirim

  1. Bende öğrenmek istiyorum.

   1. ıdşxjlşgknxşçkjdm

    hangi ilde okuycaksan yani şöyle örneğin ankara da okuycan ankaranın en iyi anadolu lisesi dersen çıkyo ben mesleği ya da fen liselerini denemedim anadoluyu denedim eğer sende anadoluya gitceksen bu şekilde deneyebilirsin

  2. TEOG TEOG TE TE TE TE TE OĞĞ

   YA EVET BENDE BİLMİYORUM

   1. aynen bende bilmiyorum nasıl öğrenicez ??? he bide benim 3. sınavlar olmadan teog ortalama puanım 467 ? sizce nasıl hangı lıselere gitmeliyim ? arkadaşlar fikir verirseniz çok sevinirim 🙂

    1. istediği puanı kılpyı kaçran şanssız bir insan

     yaaaaa istediğim puan 467 (ve üstü ) … çünkü çankırı tobb fen lisesinin taban puanı..

    2. Yunus Emre yada cihat koraya gidebilirsin

   2. aynen bende bilmiyorum nasıl öğrenicez ??? he bide benim 3. sınavlar olmadan teog ortalama puanım 467 ? sizce nasıl hangı lıselere gitmeliyim ? arkadaşlar fikir verirseniz çok sevinirim 🙂 şimdiden teşekkürler

  3. meb onu haziran-mayıs açıklıicak

 2. Teşekürler

 3. Ya benim puanim 480 yüzdelik dilimim kaçtı?? 2017

 4. ya bn hiçbir şey anlamadım
  o zaman okul secmek için daha erken
  ne zaman acıklanacak peki

 5. Off benm puan çok kötü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teog © 2016 Frontier Theme